Z czego wynika i jak zwalczać ból bioder?

Ból występujący w okolicach bioder to bardzo powszechna dolegliwość, która dotyka osoby w każdym wieku. Nawet w przypadku delikatnego bólu, który powoduje niewielki dyskomfort nie należy lekceważyć objawów. Szybka reakcja i wprowadzenie pewnych zmian w życie pozwoli zażegnać wszystkie problemy i umożliwi powrót do komfortowego funkcjonowania. Natychmiastowe zareagowanie sprawia także, że szybko zwalczona zostanie przyczyna i tym samym ból bioder nie zwiększy się bardzo mocno. Dowiedz się zatem z czego może wynikać ból bioder i w jaki sposób mu zapobiegać.

Czym może być wywołany ból bioder?

Ból bioder może dotykać wiele osób i jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z którymi pacjenci zgłaszają się do poradni ortopedycznych. Samych czynników, które powodują tego rodzaju dolegliwość może być bardzo wiele. Dlatego też niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty, który przeprowadzi stosowne badania i postawi dokładną diagnozę. Pozwoli to zastosować odpowiednie leczenie, które będzie prowadziło do poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Sprawi, że możliwe będzie ponowne czerpanie radości z funkcjonowania i odzyskanie pełnej sprawności ruchowej. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny tego, że w obrębie bioder pojawia się ból.

Ból bioder, a choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

Pierwszym z powodów dlaczego może występować ból w okolicy bioder jest rozwój choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego. na skutek choroby dochodzi do uszkodzenia struktury stawu oraz upośledzenia jego funkcji. Skutkuje to odczuwaniem bólu, a w niektórych przypadkach może nawet całkowicie paraliżować codzienne funkcjonowanie. Ból w takim przypadku występuje nie tylko przy chodzeniu, ale również w spoczynku. Choroba może być spowodowana przez inne urazy, mały ruch, obciążenia oraz otyłość.

Zobacz także  Cukier - największa zmora XXI wieku?

Zapalenie w obrębie stawu biodrowego

Stany zapalne również mogą skutkować wystąpieniem dolegliwości bólowych. Mogą być skutkiem zarówno przebytych urazów, jak i infekcji bakteryjnych. Wymagają interwencji medycznej, aby wyleczyć dolegliwość.

Złamanie szyjki kości udowej

Złamanie to kolejny czynnik, który prowadzi do odczuwania poważnego bólu i dyskomfortu w okolicy biodra. Ten rodzaj kontuzji najczęściej dotyka osoby starsze i chorujące na osteoporozę. W wyniku upadku może dojść do urazu, który prowadzi do ograniczenia ruchomości biodra, a także wywołuje bardzo silny ból.

Kto najczęściej skarży się na ból bioder?

Ból w okolicy biodra może dotyczyć osób w różnym wieku. Występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej jednak dotyka osoby starsze oraz osoby cierpiące na otyłość. W przypadku osób starszych w połączeniu z osteoporozą występuje większa łamliwość kości i zdecydowanie łatwiej o wystąpienie urazu. Wystarczy nawet delikatny upadek, aby doszło do uszkodzenia stawu biodrowego.

Osoby zmagające się z otyłością natomiast stale obciążają w nadmiernym stopniu biodra. Nadmierna waga bardzo destrukcyjnie wpływa na układ ruchu i może skutkować wieloma problemami zdrowotnymi.

Jak zwalczać ból bioder?

W sytuacji, gdy dojdzie do wystąpienia bólu w okolicach bioder warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą. Ortopeda to lekarz, który jest w stanie udzielić rzetelnej pomocy. Na podstawie badań oraz zdjęć RTG będzie w stanie określić do jakiego rodzaju uszkodzeń doszło i zaproponować skuteczne leczenie. Proces leczenia obejmuje zarówno uśmierzane bólu, jak i ćwiczenia mające na celu przywrócenie pełnego zakresu ruchów w obrębie biodra. Jest dostosowane do możliwości pacjenta oraz jego wieku.

Zobacz także  Lakiery hybrydowe, które nie uczulają - przegląd najciekawszych produktów

Podsumowanie

Przyczyny bólu występującego w obrębie bioder mogą być zatem bardzo zróżnicowane. Z tego też powodu nie należy samodzielnie stawiać diagnozy, a skorzystać z pomocy specjalisty. Jest to jedyny sposób na to, aby zażegnać dolegliwości bólowe oraz uniknąć pogorszenia stanu. Nieleczony ból może skutkować rozwojem zwyrodnień, które z czasem coraz trudniej będzie zniwelować. W skrajnych przypadkach może dojść do konieczności przeprowadzenia operacji, aby powrócić do normalnego funkcjonowania.