Jak rozpoznać łuszczycę i jak skutecznie radzić sobie z jej objawami, by nie uprzykrzały życia?

Łuszczyca jest uciążliwą chorobą o podłożu autoimmunologicznym i genetycznym. Jej występowanie związane jest z z nadmiernym gromadzeniem warstwy rogowej naskórka, co w konsekwencji prowadzi do intensywnego łuszczenia się. Dodatkowo występuje zaczerwienienie skóry. Łuszczyca najczęściej ma postać wykwitów pokrytych srebrzystą łuską. Jak rozpoznać tę chorobę i jak skutecznie sobie z nią radzić?

Jak rozpoznać łuszczycę? Jakie badania wykonuje dermatolog?

Należy wiedzieć, że w przeciwieństwie do AZS nie ma badań laboratoryjnych, które mogłyby jednoznacznie potwierdzać wystąpienie łuszczycy. Oczywiście można wykonać pewne badania genetyczne, jeśli w rodzinie występowały przypadki łuszczycy. Jednym z nich jest badanie na obecność genu HLA-Cw-6. Warto je wykonać w przypadku nawracających problemów skórnych, przewlekłego bólu stawów, zapalenia ścięgien, a także historii choroby w rodzinie. Dermatolog dokonuje oceny na podstawie badania obrazowego, a także wywiadu lekarskiego. Łuszczycy skórnej mogą towarzyszyć inne objawy właśnie związane z bólem czy sztywnieniem stawów, stany zapalne oka. Mogą występować podwyższone wskaźniki OB, CRP, IgA, a ponadto ujemny odczyn czynnika reumatoidalnego i przeciwciał anty-CCP w surowicy krwi. Lekarz wykonuje też badanie dermatoskopowe.

Jak radzić sobie ze zmianami łuszczycowymi na co dzień?

Niezależnie od tego jaką postać ma łuszczyca, czy jest bardziej czy mniej nasilona, jej objawy występujące na skórze bywają naprawdę uciążliwe i utrudniające codzienne funkcjonowanie. Stąd należy wprowadzić właściwe postępowanie lecznicze. Jak leczyć objawy łuszczycy? Przede wszystkim należy stosować miejscowo kremy, które zawierają kwas salicylowy lub mocznik w odpowiednim stężeniu, najczęściej 5-10%. Takie produkty skutecznie usuwają łuskę, ale i łagodzą stan zapalny skóry. Na łuszczycę stosuje się też maści i pasty z dziegciem. Jeżeli zmiany są nasilone, lekarz może wprowadzić glikokortykosteroidy. Może zalecić również fototerapię z wykorzystaniem wąskopasmowego promieniowania UVB. W przebiegu łuszczycy stosowana bywa również terapia PUVA, która polega na naświetlaniu promieniowaniem UVA po podaniu psolarenu, czyli leku światłouwrażliwiającego. W przypadku łuszczycy krostkowej polecana jest terapia retinoidami, którą u kobiet stosuje się  jednocześnie z antykoncepcją hormonalną. Warto wiedzieć, że do zaostrzenia zmian łuszczycowych mogą prowadzić stany zapalne jamy ustnej, próchnica, zapalenie zatok czy gardła, stąd bardzo trzeba dbać o swoje zdrowie i odpowiednią profilaktykę. Należy również całkowicie wyeliminować papierosy, gdyż palenie jest czynnikiem powodującym zaostrzenie objawów łuszczycowych.

Zobacz także  Czy można używać tamponów podczas pływania w basenie?

Domowe sposoby na łuszczycę – po które warto sięgnąć?

Należy też zadbać o zbilansowaną dietę. Produkty, które przyczyniają się do zmniejszania stanu zapalnego to między innymi tłuste ryby morskie, nasiona lnu i olej lniany, oliwa z oliwek czy orzechy włoskie jako źródła cennych kwasów Omega-3. Warto sięgać też po świeże warzywa i owoce takie jak marchew, dynia, szpinak, jarmuż czy brokuły, a także truskawki, mango czy figi. Poza papierosami należy wyeliminować z diety alkohol, który zwiększa aktywność cytokin prozapalnych. W przebiegu łuszczycy warto dbać o jakość swoich kąpieli i stosować naturalnej olejki. Polecane są m.in olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej arganowy czy też masło shea. Olejki należy stosować natłuszczająco po kąpieli. Warto pamiętać, że temperatura wody nie może przekraczać 36-37 stopni. Można przygotować kąpiel z dodatkiem 1-2 szklanek płatków owsianych, wcześniej zmiękczonych i gotowanych przez 10 minut w dwóch litrach wrzącej wody. Dobrze sprawdzi się też kąpiel z dodatkiem soli z Morza Martwego.