Nie wiesz, co zrobić? Być może Twoja pociecha ma wszawicę? A może tylko tak Ci się wydaje? Czym cechuje się ta przypadłość? Jakie daje ona na co dzień objawy? W jaki sposób wszawica może być leczona? Kiedy jest już zaś po kłopocie?
Mylą się osoby, które twierdzą, że wszawica to problem jedynie osób, które na przykład nie myją się wystarczająco często itd. Niestety, tak nie jest. Nawet jeśli dbasz o higienę, podobnie jak pociechy, to należy liczyć się z takimi właśnie przypadłościami. Warto zauważyć, że wszawica atakuje w pewnych specyficznych okolicznościach. Jakich? Chodzi między innymi o duże skupiska ludzi. Tam wszy mają bowiem spore pole do manewru. Szczególnie że są to owady, które nie posiadają skrzydeł. To taka mała ciekawostka. Warto zauważyć, że zasadniczo wszawica atakuje między innymi w takich miejscach, jak żłobki, szkoły, czy przedszkola. Ale nie tylko. W końcu tym schorzeniem można zarazić się na przykład podróżując tramwajem, autobusem, pociągiem, czy po wizycie w hotelu/pensjonacie itd. Wszawica to nie jest zatem tylko problem dzieci, ale także dorosłych.
Czym na co dzień cechuje się ta właśnie choroba? Wszawica teoretycznie nie jest zbyt groźna. Nie stwarza zatem zagrożenia pod kątem zdrowia, czy nawet życia. Teoria to jedno, a praktyka drugie. Wszawica jest naprawdę dokuczliwa. Wszystko dlatego, że powoduje ona świąd. Jest on kłopotliwy. Szczególnie dla dzieci. Dorośli jednak także mocno narzekają na ten właśnie konkretny aspekt. Należy wspomnieć o takim zagadnieniu, że zasadniczo wszawica jest dokuczliwa. Jak zaś nie będzie właściwe leczona, to trzeba liczyć się z takim zagadnieniem, jak łysienie itp. Nie wolno zatem bagatelizować tej kwestii. A przynajmniej nie powinno się tego robić. Jak unikać wszawicy? Najprościej jest działać prewencyjnie. Można stosować rozmaite preparaty. Jakie? Sporo cennych faktów na ten temat masz na stronie internetowej https://nitolic.pl/artykuly/kiedy-mozna-uznac-ze-wszawica-jest-wyleczona/. Warto także zawiązywać dzieciom włosy w kucyk. Także chłopczykom, jeśli mają oni dłuższe kosmyki. Co jeszcze zalicza się do działań prewencyjnych? Warto porozmawiać z pociechami. Po to, aby dzieci wiedziały, że nie powinno się na przykład pożyczać (nawet od najlepszej koleżanki) czapki, czy gumki do włosów.
Nawet jednak takie podejście i działania prewencyjne mogą nie wystarczyć. Co zrobić w tej sytuacji? Generalnie troskliwi rodzice powinni sprawdzać włosy pociech minimum jeden raz na kilka dni. Po to, aby w razie czego móc podjąć właściwe kroki. Załóżmy, że zauważyłeś ostatnio wszy na głowie Twojej pociechy. Co zatem zrobić w tej sytuacji? Warto poinformować między innymi dyrektora placówki edukacyjnej, do której uczęszcza Twoja pociecha, o takim właśnie zajściu. Poza tym należy rozpocząć leczenie. Jakimi preparatami? Pipi Nitolic spray. Warto zauważyć, że ten środek działa praktycznie od razu. Dodatkowo jest prosty w aplikacji i uniwersalny. Z powodzeniem można go bowiem stosować zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Kiedy można mówić o wyleczeniu wszawicy? Gdy przez kilka kolejnych dni (po użyciu preparatu) na głowie dziecka nie będzie śladów wskazujących na obecność tych owadów. Chodzi głównie o gnidy.