Jakie jazda na rowerze efekty ma na ciało, rozwój mięśni i zdrowie?

Jazda na rowerze to trening całego ciała i umysłu, dlatego też efekty i korzyści wynikające z tego sportu są niezliczone. Od poprawy zdrowia psychicznego i szczupłej sylwetki po poprawę pracy układu sercowo-naczyniowego. Jazdę na rowerze jest przyjemną i wszechstronną opcją ćwiczeń. Przyjrzyjmy się, jakie efekty daje regularna jazda na rowerze.

1. Jazda na rowerze efekty związane z rozwojem mięśni dolnych partii ciała

Efekty związane z rozwojem mięśni są najbardziej obiecujące podczas jazdy rowerem pod górę lub ustawiając przerzutki na “najcięższe” – poczujesz pieczenie w dolnej części ciała, co da bodziec mięśniom do rozwoju.

Ta forma treningu oporowego nie tylko poprawia siłę i funkcjonowanie pośladków, ścięgien podkolanowych i bioder, ale także zwiększa ogólną wytrzymałość mięśni.

Czy jazda na rowerze efekty ma budujące mięśnie nóg, czy prowadzi do spadku masy mięśniowej?

W tym momencie możesz zadać sobie powyższe pytanie, bo przecież zawodowi kolarze mają bardzo szczupłe nogi, praktycznie pozbawione masy mięśniowej. Otóż wszystko zależy od tego, jaką formę wysiłku fizycznego przyjmiesz (długie, czy krótkie dystanse), analogicznym przykładem są biegacze – maratończycy maja podobną budowę ciała do kolarzy długodystansowych, z drugiej strony sprinterów, z godną pozazdroszczenia masą mięśniowo można by przyrównać do kolarzy torowych, lub górskich.

Stopień zaawansowania również ma znaczenie

Innym powodem takiego stanu rzeczy jest różny poziom zaawansowania kolarzy. W zależności od poziomu wytrenowania, kolarze na najwyższym poziomie mają szczupłe i smuklejsze nogi.  Jeśli w dłuższej perspektywie chcesz zachować objętość mięśni, warto dodatkowo podnosić duże ciężary, lub jeździć po wzgórzach.

2. Nie tylko nogi, jazda na rowerze efekty ma pozytywne także na górnie partie ciała

Siła, z jaką podtrzymujesz się za kierownicę roweru, aby ustabilizować ciało, ma kluczowe znaczenie dla ujędrnienia bicepsów, tricepsów i mięśni naramiennych.

Zobacz także  Dieta wegańska a ciąża: Jak zapewnić zdrowie dla matki i dziecka?

Najlepsze do rozwoju górnych partii mięśni są tereny górzyste

Na terenach pagórkowatych można poczuć dwukrotnie większą siłę niż na gładszym terenie; dlatego też regiony górzyste są najlepszym terenem, jeśli chcesz poprawić ciało w tym aspekcie. Jeśli chodzi o kolarstwo szosowe, utrzymywana jest niezmienna pozycja przez dłuższy czas, dlatego efekty są mniej zauważalne.

3. Jazda na rowerze to dobry trening aerobowy i trening rdzenia (core)

Jeśli masz nadwagę, jest to idealna aktywność, aby stracić dodatkowe kilogramy, ponieważ stawy nie są obciążone w takim samym stopniu, jak podczas np. biegania, czy gry w piłkę nożną.

Ile kalorii spalisz jeżdżąc na rowerze?

Szacuje się, że spalisz około 400 kalorii podczas 1-godzinnej wyprawy.

Kolarstwo rozwija mięśnie core

Jazda na rowerze działa także na mięśnie rdzenia (core), takie jak mięśnie brzucha i pleców. Mięśnie te pomagają utrzymać ciało w pozycji pionowej i są niezbędne, aby prowadzić rower we właściwej pozycji.

Dodatkowo silne mięśnie brzucha i pleców mają kluczowe znaczenie dla wsparcia kręgosłupa, zwiększenia stabilności i zwiększenia poziomu komfortu podczas jazdy na rowerze.

4. Jazda na rowerze jest dobra dla funkcjonowania mózgu

Wielokrotnie udowodniono, że ćwiczenia są powiązane ze zdrowiem mózgu – i zmniejszeniem zmian poznawczych, które sprawiają, że będziesz podatny na demencję w podeszłym wieku.

Dlatego jazda na rowerze ma efekty nie tylko na ciało, otóż taka aktywność pobudza mózg, do poprawy przepływu krwi w całym ciele. Badania wykazały, że po jeździe na rowerze w niektórych obszarach ciała przepływ krwi wzrasta o 40 procent.

Zobacz także  Agresja u dzieci: Przyczyny, skutki i sposoby radzenia sobie

5. Czy jazda na rowerze wyszczupla brzuch?

Zastanawiasz się, czy spalasz tłuszcz z brzucha podczas jazdy na rowerze? Krótka odpowiedź brzmi: tak. Podczas jazdy, nawet jeśli mięśnie brzucha nie pracują tak mocno jak mięśnie nóg, sport ten ma charakter aerobowy, co oznacza, że spalasz tłuszcz równomiernie z całego ciała, w tym z brzucha.

Miej na uwadze fakt, że jazda na rowerze z niską intensywnością spala większy procent tłuszczu niż jazda z wysoką intensywnością. Jeśli zależy Ci na jak najlepszym efekcie, dodaj trening interwałowy, aby przyspieszyć spalanie kalorii.

Jazda na rowerze ma również efekt na mięśnie brzucha, ponieważ podczas jazdy pod górę, czy zjazdu, mięśnie brzucha ciężko pracują, aby utrzymać równowagę ciała na rowerze.

6. Ogólne korzyści zdrowotne – jak regularna jazda na rowerze wpływa na choroby?

Regularne ćwiczenia aerobowe, w tym oczywiście jazda na rowerze, powodują niższe ryzyko:

  • chorób serca,
  • udaru mózgu,
  • wysokiego ciśnienia krwi,
  • demencji,
  • cukrzycy typu 2,
  • kilku rodzajów raka.

Będziesz również spać spokojniej i poprawią się Twoje funkcje poznawcze. Co więcej, osoby, które uczyniły kolarstwo swoim ulubionym sportem, zgłaszają mniej objawów depresji i lęku, w porównaniu do osób, które rzadko lub w ogóle nie ćwiczą.

Ile trzeba ćwiczyć, aby zapewnić sobie wszystkie te korzyści?

Zalecamy co najmniej 150 minut tygodniowo jazdy, o średniej intensywności.

Podsumowanie

Oto 6 pozytywnych efektów wynikających z jazdy na rowerze. Oczywiście efekty te można wzmocnić, pijąc dużo wody, jedząc zdrowo i wysypiając się. Pamiętaj, że zwykła jazda na rowerze, choćby przez kilka minut dziennie, przyniesie całkiem pozytywne rezultaty.